Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

Uczniowie trzech szkół podstawowych z Łodzi i Ksawerowa obserwowali symulację rozprawy karnej, przygotowaną w dniu 29 listopada 2019 roku przez SSO Pawła Filipiaka, koordynatora ds. mediacji w sprawach cywilnych i pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, we współpracy z Prokuraturą Rejonową Łódź-Śródmieście, łódzką Izbą Adwokacką i Komendą Miejską Policji w Łodzi.
 
W spotkaniu w sądzie uczestniczyło ponad 70 uczniów klas czwartych i piątych Szkół Podstawowych nr 5 i 11 z Łodzi oraz Szkoły Podstawowej w Ksawerowie.  
Tematem inscenizowanej rozprawy, którą obejrzeli, był konflikt między dwoma 17-letnimi uczniami liceum. Chłopców pochłonęły gry online dostępne na smartfonach, a niezdrowa rywalizacja i zazdrość o wyniki zakończyła się rękoczynami. W efekcie jeden z uczniów został oskarżony o spowodowanie obrażeń u kolegi, drugi – występował w procesie w charakterze pokrzywdzonego. 
 
Oskarżycielem w symulowanej rozprawie była prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście, a obrońcą oskarżonego – adwokat z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonego, pokrzywdzonego i protokolanta wcielili się pracownicy II Wydziału Cywilnego i asystent z XII Wydziału Cywilnego Rodzinnego SO w Łodzi.
 
W naradzie nad wyrokiem wydanym w inscenizowanej rozprawie uczestniczyli też uczniowie. Mieli dużo pytań dotyczących funkcjonowania sądów i pracy sędziów. SSO Paweł Filipiak wytłumaczył im m.in. jakie sprawy rozpoznają sądy; jaka jest rola prokuratora, obrońcy i pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, a także czym kieruje się sąd, wydając wyrok. 
 
Z uczniami spotkał się też asp. Amadeusz Kościelski z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o zakresie odpowiedzialności karnej małoletnich i przestępczości internetowej. 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź-Śródmieście, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej  i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Redaktor
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-12-03
Publikacja w dniu:
2019-12-03
Opis zmiany:
Publikacja informacji